თბილისის საჯარო სკოლების ბიბლიოთეკების ვაუჩერიზაციის პროექტი დაიწყო
იუნესკოს პროექტის „თბილისი - მსოფლიო წიგნის დედაქალაქი 2021“ ფარგლებში თბილისის საჯარო სკოლების ბიბლიოთეკების ვაუჩერიზაციის პირველი ეტაპი დაიწყო.
პროექტი საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაციის, თბილისის მერიის, თბილისის მულტიფუნქციური ბიბლიოთეკების გაერთიანების ორგანიზებით ხორციელდება. პირველი ეტაპი თბილისის 62 საჯარო სკოლას (ნუმერაციული თანმიმდევრობით) მოიცავს. თითოეულ სკოლას 900 ლარის ღირებულების ვაუჩერი გადაეცემა, რომლითაც საქართველოში მოქმედი 30-ზე მეტი გამომცემლობისა და წიგნის გამავრცელებელი ორგანიზაციის წიგნებს შეიძენენ.
პროექტის მიზანია თბილისის საჯარო სკოლების ბიბლიოთეკების უახლესი გამოცემებით შევსება, სკოლის მოსწავლეების თანამედროვე ლიტერატურულ პროცესთან დაახლოება და წიგნიერების ხარისხის გაზრდა. ვაუჩერიზაციის პროექტი 2021 წელსაც გაგრძელდება და, წლის ბოლომდე, თბილისის ყველა საჯარო სკოლის ბიბლიოთეკის წიგნადი ფონდი განახლდება.
UNESCO-ს გადაწყვეტილებით, თბილისი წიგნის მსოფლიო დედაქალაქის სტატუსს 2021 წლის 23 აპრილს, კუალა ლუმპურისგან გადმოიბარებს. პროექტის ფარგლებში, ერთი წლის განმავლობაში, დაგეგმილია 100-ზე მეტი საგანმანათლებლო, შემეცნებითი, ინფრასტრუქტურული, მასობრივი და საბავშვო პროექტის განხორციელება.
UNESCO World Book Capital (წიგნის მსოფლიო დედაქალაქი) ფართომასშტაბიანი პროექტია, რომელიც 2002 წელს, UNESCO-ს გენერალური კონფერენციის გადაწყვეტილებით დაარსდა. ის მიზნად ისახავს წიგნისა და კითხვის პოპულარიზაციას, ხელს უწყობს წიგნის ინდუსტრიისა და მასთან დაკავშირებული ყველა სფეროს განვითარებას, თანამედროვე ავტორების, მთარგმნელების, ბიბლიოთეკების, გამომცემლების ხელშეწყობას.

The Project of Renewing the Book Stock of Public School Libraries Launches
The first stage for the Project of Renewing the Book Stock of Public School Libraries across Tbilisi has been launched within the framework of UNESCO "Tbilisi - World Book Capital 2021".
The project is implemented by Georgian Publishers and Booksellers Association, Tbilisi City Hall and Tbilisi Multifunctional Libraries. The first stage involves 62 public schools across Tbilisi (in numerical order). Each school will receive a voucher worth 900 GEL in order to purchase books from more than 30 publishing houses and book distribution organizations operating in Georgia.
The aim of the project is to bring the newest publications to Tbilisi public school libraries, engage school students with the modern literary process and promote literacy. The project will carry on to 2021 and, by the end of the year, all Tbilisi public school libraries will be renewed.
According to the decision of UNESCO, Tbilisi will receive the status of World Book Capital on April 23, 2021 from the previous name holder, Kuala Lumpur. Within the framework of the project, more than 100 educational and infrastructural projects are planned to be implemented over the year both for the masses and the children in particular.
UNESCO World Book Capital is a large-scale project established in 2002 by the decision of the General Assembly UNESCO. It aims to popularize books and reading, promotes the development of the book industry and related fields, contemporary authors, translators, libraries, publishers.