პოლონეთის პროგრამა თბილისის წიგნის საერთაშორისო ფესტივალისთვის
თბილისის წიგნის ფესტივალის ერთ-ერთი გამორჩეული ნაწილია ფოკუს ქვეყნის პროგრამა. წელს ფესტივალის ფოკუს ქვეყანა პოლონეთია. პოლონეთის პროგრამის ორგანიზატორია პოლონური ინსტიტუტი თბილისში.
წარმოგიდგენთ ფოკუს ქვეყნის პროგრამას:
25 მაისი, ხუთშაბათი
12:00 - 13:00 ფესტივალის ოფიციალური გახსნა, საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაცია, ფესტივალის პარტნიორები
14:00 - 14:30 „პატარა პოლონური წიგნი თბილისზე“ წარდგენა, წარმდგენი: ბრენდან ჯექსონი, ფოკუს ქვეყანა
15:00 - 15:30 წიგნის „მსოფლიოს პატარა ცენტრი“ წარდგენა, წარმდგენები: კრიშტოფ ჩიჟევსკი, მაგდალენა ნოვაკოვსკა, ფოკუს ქვეყანა
16:00 - 16:30 საგამომცემლო სახლის „ოსელინეუმ“ 200 წლის იუბილე, მონაწილე: ლუკაშ კამინსკი, ფოკუს ქვეყანა
17:30 - 18:00 Pro Georgia - პოლონეთში არსებული ქართველოლოგიის კვლევების ჟურნალის წარდგენა, ფოკუს ქვეყანა
26 მაისი, პარასკევი
12:30 - 13:00 შეხვედრა პოლონელ ავტორ ბარბარა კლიცკასთან, მოდერატორი: მთარგმნელი ქეთი ქანთარია, ფოკუს ქვეყანა
13:30 - 14:00 ჟურნალ „New Eastern Europe“ წარდგენა, წარმდგენი: ივონა რეიხარდი, ფოკუს ქვეყანა
14:30 - 15:00 შეხვედრა პოლონელ ავტორ იულია ფიედორჩუკთან, მოდერატორი: მთარგმნელი ქეთი ქანთარია, ფოკუს ქვეყანა
16:00 - 16:30 შეხვედრა მწერალ იაცეკ დენელთან, მოდერატორი: მთარგმნელი მირანდა გურგენიძე, ფოკუს ქვეყანა
17:00 - 17:30 დისკუსია უკრაინული ინსტიტუტის დირექტორ ვოლოდიმირ შეიკოსთან, მოდერატორი: ანნა ლაზარი, ფოკუს ქვეყანა
27 მაისი, შაბათი
12:30 - 13:00 წიგნის „აღმოსავლეთ ევროპა 1989 წლიდან“ წარდგენა, წარმდგენი: წიგნის ავტორი მიკოლა რიაბჩუკი, ფოკუს ქვეყანა
13:30 - 14:00 ჟურნალ ჰერიტოს წარდგენა, წარმდგენი: მთავარი რედაქტორი ბარტოშ სადულსკი, ფოკუს ქვეყანა
14:30 - 15:00 პანელ-დისკუსია - როგორ ავხსნათ თანამედროვეობა, მონაწილეები: ვალდემარ კულიგოვსკი, მაგდალენა ნოვაკოვსკა, ფოკუს ქვეყანა
16:00 - 16:30 პანელ-დისკუსია - ცენტრალური ევროპა: რეაქტივაცია, მონაწილეები: ლუკაშ გალუსეკი, კრიშტოფ ჩიჟევსკი, ჟანნა სლონიოვსკა, მაგდალენა ნოვაკოვსკა, ფოკუს ქვეყანა
28 მაისი, კვირა
13:00 - 13:30 პანელ-დისკუსია - როგორ ცვლის რუსეთის ომი ევროპულ პოლიტიკასა და საზოგადოებას? მონაწილეები: ფრანცისკა დეივისი, ლაურინას ვაიჩუნასი, ფოკუს ქვეყანა
15:00 - 15:30 პანელ-დისკუსია - ცხოვრება წარსულთან ერთად , მონაწილეები: ზბიგნიევ გლუზა, ვლოძიმიეჟ სულეია, ანტონ ვაჭარაძე, გიორგი კანდელაკი, მოდერატორი: დავით კანდრევიჩი, ფოკუს ქვეყანა
ფესტივალის გარე ღონისძიებები
27 მაისი
19:00 - 20:00 კულტურა იბრძვის: პანელ-დისკუსია, მონაწილეები: უკრაინული ინსტიტუტის დირექტორი ვოლოდიმირ შეიკო, ივა ფეზუაშვილი, ლუკაშ გალუსეკი, მაგდალენა ნოვაკოვსკა, ფოკუს ქვეყენა, შეხვედრის ადგილი: მწერალთა სახლი

Poland is the Focus country for the 25th Tbilisi International Book Festival. The focus country program is prepared by the Polsky Institute in Tbilisi.
25 May, Thursday
12:00 – 13:00   Opening Ceremony
14:00 – 14:30   ‘The Little Polish Book of Tbilisi’ – book presentation by Brendan Jackson
15:00 – 15:30   ‘Small centre of the world' - book presentation by Krzysztof Czyżewski
16:00 – 16:30   200 years of Ossolineum Publishing House – presentation by prof. Łukasz Kamiński
17:30 – 18:00   ‘Pro Georgia’ – presentation of the journal by founder and editor-in-chief, prof. David Kolbaia
26 May, Friday
12:30 – 13:00   Meeting with author Barbara Klicka facilitated by translator Keti Kantaria
13:30 – 14:00   New Eastern Europe – presentation of the journal quarterly by the editor Iwona Reichardt
14:30 – 15:00    Meeting with author Julia Fiedorczuk facilitated by translator Keti Kantaria
16:00 – 16:30    Meeting with author Jacek Dehnel facilitated by translator Miranda Gurgenidze
17:00 – 17:30    Head of the Ukrainian Institute, Volodymyr Sheiko in talk with curator Anna Łazar
27 May, Saturday
12:00 – 12:30   ‘Eastern Europe since 1989’ – book presentation by the author and scholar prof. Mykola Ryabchuk
13:00 – 13:30   Presentation of the ‘Herito’ journal quarterly by editor-in-chief Bartosz Sadulski
14:30 - 15:00    ‘How to explain contemporaneity’ – panel discussion with Zofia Król, editor-in-chief of the Dwutygodnik.com and prof. Waldemar Kuligowski of Adam Mickiewicz University, facilitated by translator Magdalena Nowakowska
16:00- 16:30     ‘Central Europe: Reactivation’ – panel discussion with Deputy Head of the International Culture Centre in Krakow Łukasz Galusek; Head of the Borderland Foundation Krzysztof Czyżewski and author Żanna Słoniowska, facilitated by translator Magdalena Nowakowska
19:00 – 20:00 [at the Writers’ House, 13 Machabeli Str., Tbilisi] – Culture Fights Back: Director General of the Ukrainian Institute, Volodymyr Sheiko in talk with prof. Waldemar Kuligowski of Adam Mickiewicz University, Deputy Head of International Cultural Centre Łukasz Galusek, author Iva Pezuashvili and curator Anna Łazar, facilitated by translator Magdalena Nowakowska
28 May, Sunday
13:00 – 13:30   ‘Core Europe: How Russia’s War is Changing European Politics & Society’ – panel discussion with author Franziska Davies and Laurynas Vaičiūnas, Collegium of Eastern Europe
15:00 – 15:30   ‘Living With The Past’ – panel discussion on Polish and Georgian Soviet era studies by Head of the Karta Foundation, Zbigniew Gluza, prof. Wlodziemierz Suleja (Institute of National Remembrance), Anton Vatcharadze (IDFI) and Giorgi Kandelaki (SovLAB) facilitated by translator David Kandrewicz