არა ინტელექტის ოკუპაციას!
საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაცია აკეთებს ოფიციალურ განცხადებას საქართველოში საავტორო და მომიჯნავე უფლებებისა და ზოგადად ხელოვნების სფეროში არსებული რუსული საფრთხის შესახებ.
როგორც მოგეხსენებათ, საქართველოში საავტორო და მომიჯნავე უფლებების კოლექტიურ მართვას უკვე წლებია წარმატებით ახორციელებს საქართველოს საავტორო უფლებათა ასოციაცია. ასოციაციის საქმიანობის პროგრესი განსაკუთრებით თვალსაჩინოა ბოლო წლებში. ასოციაციის მეშვეობით კუთვნილ ჰონორარს რეგულარულად იღებს ასობით ხელოვანი და ეს ორგანიზაცია აღიარებულია წარმატებულ მოდელად საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ.
დღესდღეობით ამ ყველაფერს საფრთხე ემუქრება რუსეთის მხრიდან. რუსეთის მიერ დაფუძნებულ ევრაზიის კავშირში გაწევრიანებაზე უარის თქმის გამო, რუსეთმა გადაწყვიტა ასოციაციის დასუსტება და ქართულ ხელოვნებაზე გავლენის მოპოვება. ამ მიზნით მან დასაყრდენად მოძებნა რუსეთის მიმართ სენტიმენტალურად განწყობილი და იქ მოღვაწე მომღერლები, რომლეთა მეშვეობითაც ცდილობს ალტერნატიული ორგანიზაციის შექმნას. უნდა ითქვას, რომ ასეთი ორგანიზაციის შექმნა ეწინააღმდეგება საქართველოს მოქმედ კანონმდებლობას. მიუხედავად ამისა, რუსეთის მიერ მართული ორგანიზაცია, დისკრედიტაციის, მოსყიდვისა და ტყუილის გზით ცდლობს ასოციაციის დასუსტებას და სისტემის მოშლას, რაც პირდაპირ აისახება ქართველ ავტორთა და შემსრულებელთა ჰონორარზე და გამოიწვევს მის მკვეთრად შემცირებას. რაც მთავარია ეს ყველაფერი გამოუსწორებელ ზიანს მიაყენებს ამ სფეროში მიღწეულ პროგრესს და უარყოფითად აისახება მთლიანად ქვეყნის იმიჯზე, განსაკუთრებით ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულების პირობებში.
რუსული აგრესიის შეჩერების მიზნით, ასოციაციამ წამოიწყო საინფორმაციო კამპანია - არა ინტელექტის ოკუპაციას! საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაცია სრულ მხარდაჭერას უცხადებს საქართველოს საავტორო უფლებათა ასოციაციას. ჩვენ ვუერთდებით კამპანიას და მოვუწოდოთ საქართველოს ყველა მოქალაქეს გაერთიანდეს კამპანიაში. არ დავუშვათ ქართული სახელოვნებო სივრცის რუსეთის ხელში აღმოჩენა!

No to Occupation of the Intellect!
Georgian Publishers and Booksellers Association makes an official announcement about the danger and threat created by Russia towards the further development of copyright, neighboring rights and generally, field of art.
As you are aware, the Georgian Copyright Association has been successfully implementing collective management of the copyright and neighboring rights in Georgia for years now. In recent years the progress of Associations' activities is significantly noticeable. Hundreds of artists are regularly receiving royalty through the Association and the organization is recognized as a successful model by international standards.
Nowadays, the above-mentioned structure is being endangered by Russia. Due to Georgia's refusal to join the Eurasian Union, Russia decided to weaken GCA’s position internationally and gain influence over Georgian art. For this purpose Russia engaged in the following actions: They connected with Georgian singers who have a sentimental attitude towards Russia and tried to create an alternative organization. We should also underline that creating such organization is in contradiction with the current legislation of Georgia. Nevertheless, the entity managed by Russia tries to weaken GCA's position and demolish the system through discrediting, bribing and lying, which will be directly reflected on the royalty of Georgian authors and will decrease the amount of collected royalties significantly. Most importantly, the situation will harm the progress achieved in this field and will be reflected negatively on the country's image, considering Georgia recently signed the European Union – Georgia Association Agreement.
In order to stop the Russian aggression, the Association initiated an informational campaign – No To Intellect Occupation.
Georgian Publishers and Booksellers Association expresses full support to the Georgian Copyright Association. We join the campaign and call on all citizens of Georgia to join it. We can not allow Russia to gain influence over Georgian art.