თბილისის წიგნის საერთაშორისო ფესტივალის ორგანიზატორთა საგანგებო მიმართვა
დღეს, როდესაც მთელი სამყარო უმძიმეს პანდემიას ებრძვის, ყოველდღიურად უამრავ ელექტრონულ წერილს ვიღებთ შეკითხვით, რა ბედი ელის თბილისის წიგნის 22-ე საერთაშორისო ფესტივალს, რომლის წლევანდელი ოფიციალური თარიღებია 28-31 მაისი. პირველ რიგში, ფესტივალის ორგანიზატორის, საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაციის სახელით, გვსურს მადლობა გადაგიხადოთ იმ ყურადღებისა და სიყვარულისთვის, რომელსაც ფესტივალის მიმართ ყოველდღიურად გამოხატავთ. მადლობა, რომ წლიდან წლამდე ასეთი დიდი სიხარულით ელით მაისის ფესტივალის დადგომას. და რადგანაც უამრავი კითხვა დაგროვდა, თავს ვალდებულად მივიჩნევთ, რომ პირველადი ინფორმაცია მოგაწოდოთ ფესტივალის ირგვლივ არსებულ სიტუაციასთან დაკავშირებით.
კოვიდ 19-ის მასშტაბურ გავრცელებასთან ერთად, უკვე მარტის თვიდან მთელ მსოფლიოში, სამწუხაროდ, არაერთი საერთაშორისო წიგნის ბაზრობა თუ სხვა ლიტერატურული ღონისძიება ჩაიშალა. ბუნებრივია, ჩვენც ყოველდღიურად ვაკვირდებით ქვეყანაში მიმდინარე მოვლენებს და ისიც გააზრებული გვაქვს, რომ მაისის თვე არც ისე შორსაა იმისთვის, რომ ჩვენმა ქვეყანამ ამ მოკლე დროში მოახერხოს სრულად დაამარცხოს უხილავი მტერი, რომელიც დღეს მთელ სამყაროს უქმნის საფრთხეს. შესაბამისად, სრულად ვიზიარებთ ამჟამად ქვეყანაში მოქმედი საგანგებო მდგომარეობის მოთხოვნებს და მიგვაჩნია, რომ სოციალური დისტანცირება დღეს თითოეული ჩვენგანის ჯანმრთელობისთვის უკიდურესად მნიშვნელოვანია!
თუმცა, გამომცემელთა ასოციაცია ჯერჯერობით არ ჩქარობს ფესტივალთან დაკავშირებით საბოლოო გადაწყვეტილების მიღებას, რაც განპირობებულია იმით, რომ თითოეული ჩვენი ნაბიჯით ჩვენ ანგარიშვალდებული ვართ ჩვენი ფესტივალის მონაწლეებთან, პარტნიორებთან და დამთვალიერებლებთან. ამდენად გვსურს, რომ ჩვენი გადაწყვეტილება ფესტივალის გადადებასთან დაკავშირებით, თუ ასეთის საჭიროება დადგება, გამყარებული და დასაბუთებული იყოს ღონისძიებასთან მაქსიმალურად მიახლოებულ პერიოდში, საგანგებო მდგომარეობის დასრულების შემდეგ, აპრილის მიწურულს არსებული სიტუაციით. გარდა ამისა, ფესტივალის გადადების აუცილებლობის შემთხვევაშიც, გაცილებით სტრატეგიულად მიგვაჩნია, თუ ახალ თარიღებს გამოვაცხადებთ მაშინ, როდესაც, იმედს ვიტოვებთ, მეტ-ნაკლები საშუალება გვექნება გრძელვადიანი პროგნოზის გასაკეთებლად და ახალი თარიღების ზუსტად განსასაზღვრად. სამწუხაროდ, დღეის მდგომარეობა ამის საშუალებას არ გვაძლევს. აქვე, ჩანართის სახით, რეგიონების ბიბლიოთეკების საყურადღებოდ დავძენთ, რომ ბიბლიოთეკების წიგნადი ფონდების განახლების პროექტიც, რომელიც ფესტივალის შემადგენელი ნაწილია, გაიმართება ძველ ან ახალ თარიღებში ფესტივალის დასრულებიდან ორი კვირის შუალედში.
აქვე, გვსურს ხაზგასმით ავღნიშნოთ, რომ ჩვენ არ განვიხილავთ ფესტივალის სრულად ჩაშლის სცენარს. რისთვისაც დიდი მადლობა გვინდა გადავუხადოთ თბილისის წიგნის საერთაშორისო ფესტივალის ყველა პარტნიორს, რადგან მათი მხარდაჭერისა და საერთო თანხმობის გარეშე ფესტივალის სხვა თარიღებში გადადება ძალიან ბევრ სირთულესთან იქნებოდა დაკავშირებული. მადლობა ყველა პარტნიორ კერძო კომპანიას და განსაკუთრებით კი, ფესტივალის ტრადიციულ მასპინძელ „ექსპო ჯორჯიას“, რომელმაც გაითვალისწინა ქვეყანაში შექმნილი ფორსმაჟორული ვითარება და ფესტივალის გადადების საჭიროების შემთხვევაში, დაგვპირდა, რომ თავის სივრცეს, სურვილისამებრ, ივნისში ან სექტემბერში დაგვითმობს.
აქვე დიდი მადლობა გვსურს გადავუხადოთ ყველა იმ სახელმწიფო ორგანიზაციასაც, რომელიც წლების განმავლობაში ჩვენი ფესტივალის უცვლელი პარტნიორია, იმისთვის, რომ ისინიც მხარს უჭერენ 2020 წლის ფესტივალის გადარჩენის გეგმას, თუმცა, ცხადია, ჩვენ გავაგრძელებთ მათთან მჭიდრო თანამშრომლობას და მათგან მიღებული ოფიციალური რეკომენდაციების საფუძველზე ვიმოქმედებთ. რადგან, მიუხედავად იმისა, რომ თბილისის წიგნის საერთაშორისო ფესტივალი საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაციის გუნდისთვის ერთ-ერთი ყველაზე პრიორიტეტული და ძვირფასი პროექტია, დღეს ჩვენთვის ჩვენი ფესტივალის მონაწილეების, პარტნიორებისა და დამთვალიერებლების ჯანმრთელობა და უსაფრთხოება ყველაზე მნიშვნელოვანია!
სწორედ ამიტომ, ვუერთდებით ჩვენი მედიკოსების მოწოდებას, გთხოვთ ყველას, #დარჩითსახლში, გადაარჩინეთ საკუთარი და სხვების სიცოცხლე და შემდეგ კი, კორონავირუსზე ჩვენი საერთო გამარჯვება 2020 წლის თბილისის წიგნის საერთაშორისო ფესტივალზე ერთად ვიზეიმოთ!

Dear participants, partners, visitors!
Today, when the whole world is struggling with the pandemic, we receive a lot of e-mails every day from people with concerns regarding the fate of the 22nd Tbilisi International Book Fair, the official dates of which are May 28-31. Firstly, on behalf of the festival organizer, Georgian Publishers and Booksellers Association, we would like to thank you for your continuous support and interest. Thanks for looking forward to the Fair with such great joy year after year. And since there are so many questions, we feel obliged to update you on the festival plans.
With the massive outbreak of Covid-19, many international book fairs and other literary events have unfortunately been cancelled or postponed starting from March. We are closely monitoring the situation in our country on a daily basis and at this point it’s clear that it would be nearly impossible to fully defeat this invisible enemy and return to ordinary course of life by May 2020.
Consequently, we fully share the requirements of the current state of emergency and believe that social distancing is of paramount importance to the health and safety of our society. However, Publishers Association is still in no hurry to make a final decision about postponing the Fair, due to the fact that we are accountable for each of our decisions to our festival exhibitors, attendees, partners and visitors.
That being said, we are aiming to make final decision as close to the final date of the festival as possible, which would most probably be by the end of the April, after the state of emergency is hopefully over.
Besides, we believe that in the case of postponement of the event, declaring the new dates of the Fair would be most appropriate when the situation in the country would be more or less stable in order to avoid further inconveniences. Unfortunately, the current situation does not leave such possibility.
Also, we would like to take into consideration the project of book tokens for the regional libraries, which is part of the festival and will be held within two weeks after the Fair.
Here, we would like to note that we are not considering to fully cancel the event. For this, we would like to thank all the partners of  Tbilisi International Book Fair, because without their support and mutual consent, postponing the festival to alternative dates would have been very difficult.
Thanks to all the partners from the private sector for support and especially the traditional host of Tbilisi International Book Fair, Expo Georgia, who took into consideration the force majeure situation in the country and promised to let us use its space upon our request during June or September.
We would also like to thank all the state organizations that have been our festival partners for many years for their support of the 2020 Festival Survival Plan, we will continue to work closely with them and act on their official recommendations.
Although, Tbilisi International Book Fair remains one of the most important and favorite projects for the whole team of Georgian Publishers and Booksellers Association, the health and safety of our participants, partners and visitors is above all else!
That's why we join the call of our healthcare workers, please #stayhome, save your lives and of those more vulnerable, and then celebrate together our shared victory over the Coronavirus at the 2020 Tbilisi International Book Fair!