გამომცემელთა მსოფლიო ასოციაცია საქართველოში საავტორო უფლებების დასაცავად
მოგესალმებით, მე ვარ ჯესიკა ზენგერი, გამომცემელთა მსოფლიო ასოციაციის საავტორო უფლებების კომიტეტის თავმჯდომარე.
დღეს, წიგნის მსოფლიო დღეს, მინდა გესაუბროთ სამ საკითხზე. პირველ რიგში, მსურს, აღვნიშნო, თუ როგორ არაჩვეულებრივად უპასუხეს ქართველმა და უცხოელმა გამომცემლებმა კოვიდ-19-ის პანდემიასთან დაკავშირებულ გამოწვევებსა და სირთულეებს. ასევე, ხაზი გავუსვა, თუ რატომ არის საავტორო უფლებების დაცვა და ლიცენზირება სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი იმისთვის, რომ გამომცემლობები გადარჩნენ, განაგრძონ შემოქმედებითი საქმიანობა და შექმნან მაღალი ხარისხის ნამუშევრები. და ბოლოს, მოვუწოდო საქართველოს მთავრობას, რომ გვერდში დაუდგეს და დახმარების ხელი გაუწოდოს ადგილობრივ გამომცემლობებს, რათა ერთად გავუმკლავდეთ ამ კრიზისულ მდგომარეობას.
კოვიდ-19-ის პანდემიის ეკონომიკური გავლენა დამანგრეველი აღმოჩნდა უამრავი ბიზნესისთვის, გამონაკლისი არც საგამომცემლო ინდუსტრიაა.
პანდემიის გავრცელებისთანავე, გამომცემლებმა სწრაფად იმოქმედეს და ძალა არ დაიშურეს იმისთვის, რომ მათი გამოცემები მკითხველებისთვის ხელმისაწვდომი ყოფილიყო. დღეს გამომცემლები უფლებას აძლევენ ბიბლიოთეკებს, საგანმანათლებლო დაწესებულებებს, კვლევით ორგანიზაციებს გამოიყენონ მათი ციფრული რესურსები და მოემსახურონ საკუთარ მომხმარებელს. ონლაინ ლიცენზირება საშუალებას აძლევს მკითხველებს განაგრძონ წიგნების შეძენა მაშინაც კი, როდესაც წიგნის მაღაზიები დახურულია.
დღევანდელმა მდგომარეობამ უკეთ გამოაჩინა კურატორული გამოცემების მნიშვნელობა. დღეს მსოფლიო, ჯანდაცვის პოლიტიკის შემუშავებისა და ვაქცინის ძიების პროცესში, სამეცნიერო ჟურნალებში გამოქვეყნებულ კვლევებს ეყრდნობა. მსაგვსი ჟურნალების გამომცემელთა მიერ, კვლევების გადამოწმებისა და მათი ფართოდ გავრცელების კუთხით, გაღებული ინვესტიციები ფასდაუდებელია. სწორედ ამ გამომცემელთა კეთილი ნებით, კოვიდ 19-ის შესახებ არსებული კვლევები სრულად ხელმისაწვდომი გახდა ხელახალი გამოყენებისთვის.
ანალოგიურად, საგანმანათლებლო გამომცემლობები სოლიდარობას უცხადებენ მთავრობებს, მასწავლებლებს, მშობლებსა და ბავშვებს, რომელთა წინაშეც სკოლის კარი დაიხურა. ამ პრობლემის შემსუბუქების მიზნით, უამრავმა საგანმანათლებლო გამომცემლობამ მთელი მსოფლიოს მასშტაბით საზოგადოებას სრულიად უსასყიდლოდ ან შეღავათიანი პირობებით შესთავაზა წვდომა თავიანთ ელექტრონულ საგანმანათლებლო მასალებსა და ონლაინ პლათფორმებზე.
გამომცემლები ყოველთვის მჭიდროდ თანამშრომლობდნენ მთავრობებთან და საგანმანათლებლო სფეროს ხელმძღვანელებთან, რათა ეპოვათ გზები მიმდინარე სირთულეების გადასალახად და განათლების რეფორმების გასაუმჯობესებლად. ეს მიდგომა არ შეცვლილა. ახლა მთავარი გამოწვევა ისაა, თუ როგორ გავხადოთ ონლაინ სწავლება ყველასთვის ხელმისაწვდომი და მდგრადი.
პანდემიასთან გლობალური ბრძოლის ფარგლებში, 16 მარტს, საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაციის წევრებისა და ზოგადად ქართველი გამომცემლების უპრეცედენტო და მტკიცე მხარდაჭერით, ორმა უმსხვილესმა ქართულმა ონლაინ პლატფორმამ, Saba- მ და lit.ge- მ, საზოგადოებას სრულიად უფასოდ მისცა წვდომა 6000-ზე მეტ ელექტრონულ წიგნზე. ეს არაჩვეულებრივი ინიციატივა მოიცავს როგორც ფართო აუდიტორიისთვის განკუთვნილ, ისე საგანმანათლებლო წიგნებს. უფასო წვდომა კი, ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, 1 მაისამდე გახანგრძლივდა. ამავდროულად, ქართველმა სახელმძღვანელოების გამომცემლებმა თავადაც ატვირთეს თავიანთი ელექტრონული სახელმძღვანელოები და დამატებითი სასწავლო მასალები საკუთარ ვებგვერდებზე და ხელმისაწვდომი გახადეს საზოგადოებისთვის სრულიად უსასყიდლოდ.
მარტის შუა რიცხვებში, როდესაც საქართველოში არსებული ყველა წიგნის მაღაზია დაიხურა, ქართველმა გამომცემლებმა და გამავრცელებელებმა ძალიან სწრაფად იპოვეს გამოსავალი ამ რთული სიტუაციიდან, განავითარეს ონლაინ ვაჭრობის პლათფორმები და წიგნების სახლში მიტანის სერვისი. თუმცა, მარტის ბოლოს, საქართველოს მთავრობამ ეს მომსახურებაც აკრძალა და დღეს საქართველოში არ არსებობს წიგნის ონლაინ გაყიდვის არცერთი არხი. გამომცემელთა მსოფლიო ასოციაცია (IPA) სრულად იზიარებს საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაციის პოზიციას, რომ ეს არის უსამართლო აკრძალვა, რომელიც არა მხოლოდ ადგილობრივ საგამომცემლო ინდუსტრიას ანადგურებს, არამედ აუტანელი იზოლაციისთვის იმეტებს მკითხველს, რომელსაც სურს, რომ ჰქონდეს წვდომა წიგნზე და სხვადასხვა მიზეზთა გამო, ელექტრონულს ბეჭდურ გამოცემას ამჯობინებს. ამრიგად, ჩვენ ვუერთდებით საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაციას, და მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობას, რომ მისცეს საშუალება გამომცემლებსა და წიგნის გამავრცელებლებს ონლაინ გაყიდონ წიგნები და მიაწოდონ მკითხველებს სახლში.
მაშინ, როდესაც ჩვენი ინდუსტრია გლობალურად განაგრძობს საკუთარი პასუხისმგებლობის გაცნობიერებას და ცდილობს მისი საქმიანობა მაქსიმალურად სასარგებლო გახადოს საზოგადოებისთვის, მნიშვნელოვანია გვახსოვდეს, რომ ლიცენზირება (გამყარებული ზედმიწევნით დაცული საავტორო უფლებებით) არის ის, რაც იძლევა საშუალებას ვაწარმოოთ საავტორო უფლებადაცული ნამუშევრები, მათ შორის ისინიც, რომლებიც გამომცემლებმა ასეთ ექსტრემალურ სიტუაციაში უფასოდ ხელმისაწვდომი გახადეს. ჩვენ კარგად უნდა გვახსოვდეს, რომ გამომცემლებს მხოლოდ იმიტომ ხელეწიფებათ შექმნან მაღალი ხარისხის ნამუშევრები, რომ შემდგომში ეძლევათ მათი ლიცენზირებისა და გაყიდვის საშუალება. ამ გზით მიღებული შემოსავლით კი იკვრება ის შემოქმედებითი წრე, რომლის შედეგადაც გამომცემლებს უკვე შეუძლიათ ინვესტიცია ახალ ნამუშევრებში ჩადონ და შეიმუშავონ ინოვაციურ-ტექნოლოგიური სერვისები.
ლიცენზია, არსებითად არის ნებართვა, რომელსაც ავტორი გადასცემს გამომცემელს იმისთვის, რომ გამომცემელმა ავტორის ნაშრომი წიგნად აქციოს. თავის მხრივ გამომცემლები ლიცენზიას აძლევენ მკითხველებს, ბიბლიოთეკებს, სკოლებს ან სხვა მომხმარებლებს, რათა წიგნმა მიაღწიოს შესაბამის აუდიტორიამდე. ლიცენზირები ეფუძნება საავტორო უფლებებს და წარმოადგენს საგამომცემლო ინდუსტრიის საყრდენს. საავტორო უფლებები ავტორებსა და გამომცემლებს მატებს ძალასა და მოქნილობას, რომ გააგრძელონ თავიანთი ნამუშევრების შექმნა. იქნება ეს საგანმანათლებლო, სამეცნიერო თუ გასართობი სახის, საუკეთესო ნაბეჭდი ტექსტები მხოლოდ იმიტომ გახლავთ ხელმისაწვდომი, რომ საავტორო უფლებების დაცვა უზრუნველყოფს გამომცემლების მოტივაციასა და ავტორების შემოქმედებითობის წახალისებას.
გამომცემელთა მსოფლიო ასოციაციის სახელმძღვანელოების გამომცემელთა მსოფლიო ფორუმი მხარს უჭერს მასწავლებლებისთვის უფლებამოსილების მინიჭებას, სწავლების პროცესში თავად შეარჩიონ გამოსაყენებელი რესურსები და სახელმძღვანელოები. არ არსებობს ორი იდენტური საკლასო ოთახი და შესაბამისად, მასწავლებლებს უნდა ჰქონდეთ უფლება თავიანთი განსაკუთრებული მოსწავლეებისათვის აირჩიონ საუკეთესო სასწავლო მასალები და რაც მთავარია, ჰქონდეთ ძალიან ფართო არჩევანი. სახელმძღვანელოების გამომცემელთა მსოფლიო ფორუმს მტკიცედ სწამს, რომ ყველაზე ეფექტური განათლების სისტემა მიიღწევა მაშინ, როდესაც ადგილობრივი ავტორების მიერ შექმნილ მასალებზე დაყრდნობით, ადგილობრივი გამომცემლები ქმნიან ადგილობრივ სახელმძღვანელოებს. დაბოლოს, სახელმძღვანელოების გამომცემელთა მსოფლიო ფორუმი აღიარებს გამომცემლების, მთავრობების, მასწავლებლების, მკვლევარებისა და ავტორების ურთიერთთანამშრომლობის მნიშვნელობას.
ნიშნად ჩვენი სურვილისა, მჭიდროდ ვითანამშრომლოთ ხელისუფლებასთან, გამომცემელთა მსოფლიო ასოციაცია ახლახანს შეუერთდა #LearningNeverStops კოალიციას, რომელსაც იუნესკო ხელმძღვანელობს. აღნიშნული კამპანიის მიზანია გაუმკლავდეს განათლების სისტემაში არსებულ კრიზისს COVID-19 - ის პანდემიის ფონზე. საგანმანათლებლო გამომცემლობები მზად არიან დაიწყონ ღრმა დისკუსიები მთავრობებთან, სკოლებთან თუ მასწავლებლებთან, რათა დახმარება გაუწიონ მათ ციფრულ სწავლებაზე გადასვლის პროცესში, შეიმუშავონ სწავლების ახალი მეთოდოლოგია და უზრუნველყონ მოსწავლეები ხარისხიანი მასალებით. ერთად მუშაობა შესაძლებლობას მოგვცემს გვქონდეს მყისიერი რეაგირება და შესაბამისად, შეუფერხებლად გავუმკლავდეთ კრიზისს.
მაგრამ, როგორც უკვე აღვნიშნე, ეს თანამშრომლობა უნდა იყოს იმ დისკუსიის ნაწილი, რომელიც ცნობს საავტორო უფლებების ფუნდამენტურ მნიშვნელობას. აღნიშნული მიდგომა თანაბრად ერგება როგორც საქართველოს, ისე მსოფლიოს ნებისმიერი სხვა ქვეყნის რეალობას. სრულიად მიუღებელია ავტორებისა და გამომცემლების ინტელექტუალური საკუთრების ექსპროპრიაცია ან გაუფასურება. ეს გამოიწვევს ადგილობრივი ინდუსტრიის განადგურებას და გამორიცხავს ერის თანამონაწილეობას სამომავლო საგანმანათლებლო ეკონომიკის განვითარებაში.
საავტორო უფლებების დაცვა არ არის ნებაყოფლობითი. 1995 წელს საქართველო შეუერთდა ბერნის კონვენციას საავტორო უფლებების შესახებ და, შესაბამისად, იგი ვალდებულია დაიცვას შემოქმედთა და გამომცემელთა ექსკლუზიური უფლებები. უფრო მეტიც, 2016 წელს ძალაში შევიდა საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმება, რომელიც აკისრებს დამატებით ვალდებულებას საქართველოს ხელისუფლებას, დაიცვას შემოქმედთა და გამომცემელთა უფლებები. გამომცემელთა მსოფლიო ასოციაცია მოწოდებულია უზრუნველყოს ამ საერთაშორისო სტანდარტების დაცვა.
მსურს ვისარგებლო ამ შესაძლებლობით და მადლობა გადავუხადო ჩვენს პარტნიორებს - ავტორებს, რომელთა გარეშე არ იარსებებდა საგამომცემლო საქმის ღირებული ჯაჭვი. მადლობა, წიგნის გამავრცელებლებსაც, რომლებიც თითოეული ჩვენგანისთვის სივრცეებსა და პლატფორმებს უზრუნველყოფენ, სადაც საყვარელი წიგნების შეძენა შეგვიძლია. დაბოლოს, ჩვენ, გამომცემლებს გვსურს მადლობა გადავუხადოთ მკითხველებს, რომლებიც არ წყვეტენ წიგნების შეძენას და მათთვის სასურველ და საჭირო გამოცემებთან წვდომას ლეგალური გზით არჩევენ. გვჯერა, რომ საგამომცემლო საქმის ღირებული ჯაჭვის მთავარი რგოლები - ჩვენი მკითხველები და პარტნიორები - ჩვენთან ერთად კვლავაც იზიარებენ წიგნისა და კითხვის, როგორც მარადიული ღირებულებისადმი პატივისცემას.

Speech in support of Copyright in Georgia
Good morning, I am Jessica Sänger, the Chair of the Copyright Committee of the International Publishers Association.
Today, on World Book Day, I want to talk to you about three things. First, the extraordinary way that publishers in Georgia and internationally have reacted to the COVID-19 pandemic. Secondly, why copyright and licensing are vital if publishers are to survive, continue innovating and creating high-quality works. And finally, to encourage your Government to treat local publishers as partners in overcoming the challenges that this crisis presents.
The economic impact of the current COVID-19 pandemic has been devastating for many businesses, and the publishing industry is no exception.
As the pandemic spreads around the world, publishers have responded quickly to ensure that content remains accessible to readers. Publishers continue to enable libraries, educational institutions and research communities to serve their audiences through digital licensing solutions. And digital licensing also enables individual readers to continue to buy books, even where bookshops remain closed.
The present moment has shown the importance of relying on curated content. The world is relying on research published in specialist academic journals to guide its health policies and – crucially – to develop a vaccine. Journal publishers’ investments in the verification of research and its wide communication are essential to this effort. Over the past weeks, academic publishers have stepped up, voluntarily making research related to COVID-19 freely available and easy to re-use.
Similarly, educational publishers stand in solidarity with governments, teachers, parents and children who are currently facing school lockdowns. As a first response, many educational publishers across the world are offering special conditions or free access to digital learning materials and e-learning platforms on a temporary basis during this period of emergency.
Publishers have always worked closely with governments and educational authorities to find ways to respond to challenges and advance educational reforms. This has not changed. The main challenge now is how to make digital learning available in a sustainable way.
As part of this global response, on March 16th, with the strong support of the Georgian Publishers and Booksellers Association, the two largest Georgian online platforms, Saba and lit.ge, began providing free online access to more than 6,000 electronic books. This extraordinary effort covers both general and education books and access has now been extended until May 1st. At the same time, Georgian publishers also uploaded their electronic textbooks and additional learning materials onto their own websites and made them available for free.
In the middle of March, when all the bookshops in Georgia were closed, Georgian publishers and booksellers very quickly developed systems for online shopping and home-delivery of hard-copy books. But, at the end of March, the Georgian Government prohibited these services and today there is no online channel in Georgia selling physical books. The IPA agrees with the Georgian Publishers and Booksellers Association that this is an unfair prohibition, which not only risks ruining the local publishing industry but also cruelly isolates readers who want access to books and, for whatever reason, prefer hard copies to ebooks. We therefore join with the GPBA in urgently calling on the Government to allow publishers and booksellers to sell their hard-copy books online and deliver them to readers at home.
While our industry continues to be globally committed to serving audiences in the best ways possible, it is important to remember that licensing (underpinned by strong copyright protection) is what enables production of copyrighted works, including those that publishers are now making available for free in an exceptional situation. We do well to remember that publishers are only able to produce high-quality works because they can sell or license them to consumers. This virtuous circle is completed when publishers then invest in new works or develop innovative technological solutions.
Licenses are essentially the permissions given by authors to publishers, allowing them to turn their work into a book. Publishers then grant licenses to readers, libraries, schools or other users, in order for the book to reach its audience. Licenses are based on copyright, and licensing is the bedrock of the publishing industry. Copyright provides the strength and the flexibility necessary for authors and publishers to continue to produce works. Whether in education, research, or entertainment, the best published works are available only because copyright protection provides the incentive for publishers’ investments and the reward for authors’ creativity.
The IPA’s Educational Publishers Forum supports teachers having a meaningful choice when adopting the resources they use. No two classrooms are identical, and teachers need to be able to choose the best learning materials for their particular students from as wide a variety of works as possible. The EPF strongly believes that the most effective education is produced by local publishers using local material, written by local authors. Finally, the EPF recognizes the importance of collaboration between publishers, governments, teachers, researchers and authors.
As evidence of our commitment to collaborating with government, the IPA recently joined the #LearningNeverStops coalition led by UNESCO to respond to the education crisis developing amid the COVID-19 pandemic. Educational publishers are ready to start deep discussions with governments, schools and teachers to help them transition to digital learning, to design new teaching methodologies and to provide students with quality learning materials. Working together, we can enable a quick response to the crisis in a non-disruptive way.
But as stated already, this collaboration needs to be part of a discussion that acknowledges the fundamental importance of copyright. That is as true in Georgia as anywhere else in the world. There can be no hint of expropriation or undervaluing of authors’ and publishers’ intellectual property. That will only result in a local industry brought to its knees and a nation with no hope of being a player in the knowledge economy of the future.
Respecting copyright is not optional. Georgia acceded to the Berne Convention on copyright in 1995 and it is therefore bound to protect the exclusive rights of creators and publishers. What’s more, in 2016 the Association Agreement between Georgia and the EU came into force and established further obligations on the Georgian authorities to protect the rights of creators and publishers. The IPA is committed to making sure that these international standards are maintained.
I want to take this opportunity to thank our natural partners, the authors, without whom there would be no publishing value chain. Also, we thank the booksellers who provide the venues and platforms for all of us to buy the books we love. And finally, publishers would like to express our gratitude to our readers for continuing to buy books and preferring legal access solutions to the content they want and need. We know our audiences and our partners in the book value chain continue to share our appreciation of the essential value of books and reading.