წლის წიგნის ქომაგი 2021
საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაციამ ტრადიციულად, წიგნის საჯაროდ კითხვის მსოფლიო დღის დასკვნით ღონისძიებაზე უკვე მეექვსედ გამოავლინა და დააჯილდოვა წლის წიგნის ქომაგი.
2021 წლის წიგნის ქომაგი ნინო კასრაძე გახდა. მასხიობს ჯილდო ღონისძიების საზეიმო საღამოზე ასოციაციის თავმდჯომარემ, რუსუდან მოსიძემ და აღმასრულებელმა დირექტორმა, თინათინ ბერიაშვილმა გადასცეს.
წიგნის ქომაგის ჯილდო ნინო კასრაძეს თანამედროვე ეპოქაში წიგნისა და კინოს/თეატრის სფეროების დაახლოებაში შეტანილი უმნიშვნელოვანესი წვლილისა და წიგნის კითხვის პოპულარიზაციის საქმეში ახალი გზების/საშუალებების ძიებისთვის გადაეცა. წლების განმავლობაში მსახიობი მართავდა არაერთ შეხვედრას, რომელიც მიზნად ისახავდა ქართული და უცხოური ლიტერატურის წარმოჩენას, პოპულარიზაციასა და ახალგაზრდებში წიგნის კითხვის ინტერესის გაღვივებას. ნინო კასრაძე მუდმივად იყო ჩართული კლასიკური და თანამედროვე ქართული პოეზიის მთელი ქვეყნის მასშტაბით პოპულარიზაციაში, გეგმავდა და ახორციელებდა პოეტისა და მხატვრის, ესმა ონიანის თეატრალიზებულ საღამოებს. მსახიობი არაერთხელ მონაწილეობდა წიგნის სექტორის მხარდამჭერ უპრეცედენტო საინფორმაციო კამპანიებსა და პროექტებში, რომლებიც ხელს უწყობდა ლიტერატურის პოპულარიზაციასა და თეატრალური სფეროს დაახლოებას თანამედროვე ლიტერატურულ პროცესთან.
ნინო კასრაძემ თბილისის წიგნის საერთაშორისო ფესტივალის ფარგლებში საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოცაციასთან თანამშრომლობით 2018 წელს დააარსა პროექტი “მსახიობები ლიტერატურისთვის”, რომლის ყოველ ეტაპზეც ჩართული იყო უდიდესი ენთუზიაზმით, აქტიურად იღებდა მონაწილეობას პროექტის წარმატებით განხორციელებაში (მათ შორის ურთულეს 2020 წელს).
შეგახსნებთ, რომ წლის წიგნის ქომაგის ჯილდო ასოციაციის ინიციატივით 2016 წელს დაარსდა და მას შემდეგ ყოველწლიურად გადაეცემა იმ ადამიანებს, პროექტებსა თუ ინსტიტუციებს, რომლებიც წლის განმავლობაში განსაკუთრებულად უწყობენ ხელს საქართველოში წიგნიერების გავრცელებას. პრემიის უმთავრესი პირობაა, რომ დაჯილდოებული ადამიანი თუ ორგანიზაცია არ იყოს დასაქმებული წიგნის სფეროში. ამას გარდა, ლიტერატურისა თუ საგამომცემლო სფეროს განვითარება არ უნდა იყოს მისი უშუალო, პირდაპირი მოვალეობა. წინა წლებში აღნიშნული ჯილდო გადაეცათ: პროექტს ,,წიგნების თარო" (2020), მამუკა ხაზარაძეს (2019), თემურ ჩხეიძეს (2018), ფორმულა კრეატივს (2017), ლევან ბერძენიშვილს (2016).

Book Supporter of The Year
Georgian Actress Nino Kasradze was awarded with 2021 Book Supporter of the Year prize. Georgian Publishers and Booksellers Association Chairperson, Rusudan Mosidze and Executive Director, Tinatin Beriashvili presented the actress with the award over the distance.
Nino Kasradze was awarded the prize of the Book Supporter of the Year for her significant and exceptional contribution to the modernization of the book and film/theater and for searching for new means of promoting book reading. Over the years, the famous actress held numerous meetings aimed at presenting, popularizing Georgian and foreign literature and stimulating interest in book reading among the young. Nino Kasradze was constantly involved in promoting classical and modern Georgian poetry across the country, planning and performing theatrical evenings of Georgian poet and artist Esma Oniani. The actress has actively participated in informational campaigns and projects supporting the book sector.
In 2018, Nino Kasradze, in cooperation with the Georgian Publishers and Booksellers Association, initiated the project "Actors for Literature", within the framework of the Tbilisi International Book Festival.
The annual award was first established by GPBA back in 2016 to recognize and acknowledge people, projects, or institutions that contribute to the spread of literacy in Georgia. In order to become the recipient of the award, a person or organization shall not be employed in the book sector, i.e. promoting the given sector shall not be their direct professional duty. In the previous years, the Book Supporter of the Year award was given to "Tsignebis Taro" (2020) - a literary gameshow for high-school students, Businessman Mamuka Khazaradze (2019), Film Director Temur Chkheidze (2018), Broadcasting & media production company Formula Creative (2017), Parlamentarian Levan Berdzenishvili (2016).