ქართველი მწერლებისა და გამომცემლების მიმართვა საერთაშორისო საზოგადოებას
ქართველი მწერლებისა და გამომცემლების მიმართვა საერთაშორისო საზოგადოებას, საქართველოში აკრედიტებულ დიპლომატიურ მისიებსა და საერთაშორისო ორგანიზაციებს, უცხოელ კოლეგებსა და საქართველოს მეგობრებს
23 თებერვალი ტრაგიკული თარიღია საქართველოს ისტორიაში, ამ დღეს ცრემლით, ტკივილით, მაგრამ სიამაყით ვიხსენებთ ქართველ იუნკერებსა და ათასობით მებრძოლს, რომლებმაც 1921 წელს საქართველოს სუვერენიტეტის დაცვას გმირულად შესწირეს თავი. უდიდესი მსხვერპლის ფასად, 1921 წლის 25 თებერვალს, თბილისი მე-11 წითელმა არმიამ დაიკავა. საქართველო რუსული საბჭოთა იმპერიის ნაწილად იქცა. დამოუკიდებლობის დაკარგვას მოჰყვა სასტიკი რეპრესიები, პოლიტიკური პარტიების აკრძალვა, ათასობით ადამიანის დახვრეტა, ხანგრძლივი პატიმრობა და გადასახლება. ხუთკვირიანი ბრძოლისა და გმირული თავგანწირვის მიუხედავად, საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მოქალაქეებმა ვერ შეძლეს დამოუკიდებლობის დაცვა.
25 თებერვალს დაწყებულმა საბჭოთა ოკუპაციამ მთელი სამოცდაათი წელი გასტანა. დღეს, ამ მოვლენებიდან 100 წლის თავზე, საქართველო და ჩვენი ქვეყნის დემოკრატიული მიღწევები ისევ უდიდესი საფრთხის წინაშეა.
საქართველოს დღევანდელი ხელისუფლება დიქტატორული მმართველობის გზას დაადგა და სახელმწიფო ინსტიტუტების უზურპაციის შემდეგ, პოლიტიკური მოწინააღმდეგების დევნა და დაპატიმრება დაიწყო. ჩვენ ღრმად ვართ დარწმუნებული, რომ ასეთი პროცესები, საქართველოს ჩამოშორება დემოკრატიული განვითარების გზას და ქვეყნის დასავლური კურსის ღალატი, მხოლოდ რუსეთის დღევანდელი ხელისუფლების ინტერესებში შედის და მათი უშუალო მონაწილეობით ხორციელდება.
ქართველი მწერლები და გამომცემლები მოგმართავთ ყველას, ჩვენს მეგობრებსა და გულშემატკივრებს, გაიაზროთ საფრთხე, რომელიც ჩვენ წინაშე დგას და კიდევ ერთხელ გამოხატოთ სოლიდარობა და მხარდაჭერა ჩვენი სამართლიანი ბრძოლისადმი, რომელიც მიმართულია თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობის დაცვისაკენ!

Georgian Writers and Publishers Appeal to the International Society
Georgian Writers and Publishers Appeal to the International Society, Diplomatic Missions Accredited in Georgia and International Organizations, Foreign Colleagues and Friends of Georgia
February 23 is a tragic date in the history of Georgia. Today we proudly remember and mourn the loss of Georgian cadets and thousands of soldiers, who sacrificed themselves to protect the sovereignty of Georgia in 1921. Despite this great sacrifice, on February 25, 1921, Tbilisi was occupied by the 11th Red Army which made Georgia a part of the Russian Soviet Empire. The loss of independence was followed by brutal repressions, banning of political parties, mass shootings of thousands of people, long imprisonments, and exiles.
Despite five weeks of struggle and heroic sacrifice, the citizens of the Democratic Republic of Georgia were unable to defend their independence. The Soviet occupation, beginning on February 25, lasted for seventy years. Today, 100 years after these events, Georgia and our country's democratic achievements are still in great danger.
The current government of Georgia has embarked on a path of dictatorial rule and after the usurpation of state institutions, began prosecuting and arresting its political opponents. We are certain that such proceedings – the exclusion of Georgia from the path of democratic development and the betrayal of the country's aspirations towards Western values – serve the interests of the current Russian government and are carried out with their direct participation.
Georgian writers and publishers appeal to all of our friends and supporters, to share the threat we are facing and to once again express solidarity in support of our rightful fight for freedom and protecting independence!