კავკასიისა და შავი ზღვის აუზის ქვეყნების რეგიონული საგამომცემლო კონფერენცია
11-12 აპრილს თბილისში საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაციის მიერ პროექტის „თბილისი – წიგნის მსოფლიო დედაქალაქი“ ფარგლებში ორგანიზებული კავკასიისა და შავი ზღვის აუზის ქვეყნების წიგნის გამომცემელთა რეგიონული კონფერენცია გაიმართა.
წიგნის გამომცემელთა რეგიონული კონფერენცია საგამომცემლო ინდუსტრიის მრავალფეროვან და საინტერესო საკითხებს მიეძღვნა. ძირითადი აქცენტი გაკეთდა იმაზე, თუ რა გამოწვევები და შესაძლებლობებია რეგიონის 7 ქვეყანაში (საქართველო, თურქეთი, აზერბაიჯანი, სომხეთი, ბულგარეთი, რუმინეთი, უკრაინა).
კონფერენციაში მონაწილეობდა დაახლოებით 30 გამომცემელი და ინდუსტრიის წარმომადგენელი კავკასიიდან და შავი ზღვის ქვეყნებიდან, ისევე, როგორც პროფესიონალები ევროპიდან, გაერთიანებული სამეფოდან და ამერიკის შეერთებული შტატებიდან. უკრაინაში არსებული სიტუაციის გამო, კონფერენციის ორგანიზატორების გადაწყვეტილებით, უკრაინელი მონაწილეები, რომლებსაც ამჟამად არ შეუძლიათ მოგზაურობა არსებული გარემოებებიდან გამომდინარე, კონფერენციაში ონლაინ ჩაერთნენ. რუსეთი, რომელიც ასევე შავი ზღვის აუზის ქვეყნებს მიეკუთვნება, არ იყო მოწვეული კონფერენციაზე, ბოიკოტის ნიშნად.
ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს გამომცემელთა მსოფლიო ასოციაციის (IPA) და ამერიკის პენცენტრის წარმომადგენლებმაც. კავკასიის და შავი ზღვის აუზის ქვეყნების წიგნის გამომცემელთა რეგიონულ კონფერენციაზე დასწრება თავისუფალი და ხელმისაწვდომი იყო საგამომცემლო სფეროს პროფესიონალებისთვის საქართველოდან, სომხეთიდან, აზერბაიჯანიდან, თურქეთიდან, უკრაინიდან, ბულგარეთიდან და რუმინეთიდან. წინასწარ სარეგისტრაციო პერიოდში 45-მა ქართველმა გამომცემელმა და რეგიონის სხვა ქვეყნების თორმეტზე მეტმა წარმომადგენელმა გამოხატა დასწრების სურვილი და კონფერენციის მონაწილედ დარეგისტრირდა.
კონფერენციის მთავარი ნაწილი პანელური დისკუსიის ფორმის სესიებისგან შედგებოდა, რომლებშიც ჩართული იყო, როგორც მოდერატორი, ასევე სხვადასხვა ქვეყნის რამდენიმე წარმომადგენელი – მათ ისაუბრეს თავიანთ მრავალფეროვან გამოცდილებაზე და განიხილეს განვითარების, პროგრესისა და თანამშრომლობის შესაძლებლობები.

Organized by Georgian Publishers and Booksellers Association, within the framework of the “Tbilisi – World Book Capital” project, Caucasus and Black Sea Basin Countries’ Regional Publishers Conference was held on April 11-12 in Tbilisi, Georgia.
The Regional Publishing Conference revolves around the diverse and engaging topics of the publishing and bookselling industry with the main emphasis on the challenges and opportunities of the seven countries in the region (Georgia, Turkey, Armenia, Azerbaijan, Bulgaria, Romania, Ukraine).
Nearly 30 publishers and industry representatives from the Caucasus and Black Sea countries are participating in the conference, as well as professionals from Europe, United Kingdom and the United States of America. Due to the ongoing situation in Ukraine, according to the decision of the conference organizers, Ukrainian participants, who aren’t able to travel due to the current circumstances, joinred the conference online. Russia, which also belongs to the Black Sea Basin countries, was not invited to the conference as a sign of boycott. “We offered Ukrainian publishing houses to participate in the event through online platforms.
Representatives of the International Publishers Association (IPA) and PEN America are also taking part in the event. Access was free and available for every publishing professional from Georgia, Armenia, Azerbaijan, Turkey, Ukraine, Bulgaria, and Romania who wanted to attend Caucasus and Black Sea Basin Countries’ Regional Publishers Conference. During the period of preliminary registration up to 100 publishers from Georgia and other countries of the region expressed their willingness to attend the conference.
The main part of the conference consisted of sessions in the form of panel discussions, involving a moderator and several participants from different countries sharing diverse experiences, background, cultural context and discussing possibilities for development, progress and cooperation.