წიგნის საჯაროდ კითხვის მსოფლიო დღე 1-ელ თებერვალს გაიმართება
საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაციის ინიციატივით, 1-ელ თებერვალს, საქართველოში უკვე მერვედ, წიგნის საჯაროდ კითხვის მსოფლიო დღე აღინიშნება!
საჯაროდ კითხვის დღესთან დაკავშირებით, 1-ელ თებერვალს, ეროვნულ ბიბლიოთეკაში გაიმართება საჯარო ლექცია - „რას ვკარგავთ, როცა გამოხატვის თავისუფლებას ვკარგავთ?“. საჯარო ლექციას ლევან ბერძენიშვილი, თამარ ლებანიძე და ივა ფეზუაშვილი გაუძღვებიან.
ტრადიციულად, წიგნის საჯაროდ კითხვის მსოფლიო დღის დასკვნით ღონისძიებაზე უკვე მერვედ გამოვლინდება და დაჯილდოვდება წლის წიგნის ქომაგი. ჯილდო ასოციაციის ინიციატივით 2016 წელს დაარსდა და მას შემდეგ ყოველწლიურად გადაეცემათ იმ ადამიანებს, პროექტებსა თუ ინსტიტუციებს, რომლებიც წლის განმავლობაში განსაკუთრებულად უწყობენ ხელს საქართველოში წიგნიერების გავრცელებას. წინა წლებში აღნიშნული ჯილდო გადაეცათ: ვახტანგ ბერიძეს (2022) ნინო კასრაძეს (2021), პროექტს ,,წიგნის თარო" (2020), მამუკა ხაზარაძეს (2019), თემურ ჩხეიძეს (2018), ფორმულა კრეატივს (2017), ლევან ბერძენიშვილს (2016).
წიგნის საჯაროდ კითხვის მსოფლიო დღე მსოფლიოში ცნობილი ღონისძიებაა, რომელშიც 100 სხვადასხვა ქვეყნიდან 90 მილიონზე მეტი ადამიანი მონაწილეობს და ერთიანდება საერთო სლოგანის გარშემო: იკითხე ხმამაღლა, შეცვალე მსოფლიო! ეს დღე ადამიანებს მთელი მსოფლიოდან შესაძლებლობას აძლევს გაერთიანდნენ, გაიზიარონ წიგნის ხმამაღლა კითხვის სიხარული და თავადაც შეიტანონ წვლილი კითხვის პოპულარიზაციაში.

World Rear Aloud Day 2023
February 1st will mark the 8th celebration of World Read Aloud Day in Georgia. Georgian Publishers and Booksellers Association has been successfully implementing the project since 2016.
World Read Aloud Day unites people around the world by highlighting the importance of reading aloud and sharing stories. It is internationally presented by the global literacy nonprofit LitWorld.
At the closing ceremony of WRAD Book suppoerter of the year will be revealed.
The annual award was first established by GPBA back in 2016 to recognize and acknowledge people, projects, or institutions that contribute to the spread of literacy in Georgia. In order to become the recipient of the award, a person or organization shall not be employed in the book sector, i.e. promoting the given sector shall not be their direct professional duty.
In the previous years, the Book Supporter of the Year award was given to regional literary estival organizer - Vakhtang Beridze (2022), actress Nino Kasradze (2021), "Tsignebis Taro" (2020) - a literary gameshow for high-school students, Businessman Mamuka Khazaradze (2019), Film Director Temur Chkheidze (2018), Broadcasting & media production company Formula Creative (2017), Parliamentarian Levan Berdzenishvili (2016).