გამომცემელთა ასოციაციის განცხადება - არა რუსულ კანონს
ვეხმაურებით საქართველოს პარლამენტში ინიცირებულ კანონპროექტებს „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობისა“ და „უცხოელი აგენტების რეგისტრაციის შესახებ“. მიგვაჩნია, რომ ამ კანონპროექტების არსი ეწინააღმდეგება ჩვენი მოქალაქეების არაერთხელ დადასტურებულ ევროპულ მისწრაფებებს, მიზნად ისახავს სამოქალაქო აქტივიზმის დისკრედიტაციას და ზღუდავს სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლებას.
ახლა, როცა ჯანსაღი ძალების გაერთიანება განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, ამგვარი კანონპროექტების განხილვაც კი აზიანებს ქართული სახელმწიფოს საერთაშორისო იმიჯს და იწვევს დაძაბულობას ქვეყნის შიგნით. საქართველოს პარლამენტი დღეს აქტიურად უნდა თანამშრომლობდეს სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან, სხვადასხვა დარგის პროფესიონალებთან, რათა გაგრძელდეს ქვეყნის განვითარებისთვის აუცილებელი რეფორმები და დროულად მოვახერხოთ ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მოპოვება. მხოლოდ ამ გზით შევძლებთ, რომ რეალურად დავაღწიოთ თავი აგრესორი რუსეთის გავლენის სფეროს.
მოვუწოდებთ ქართველ პარლამენტარებს, გაიხსენონ და გაიაზრონ წარსულის მწარე გაკვეთილები. ნუ დაუშვებთ შეცდომას, რომელიც ლაქად დააჩნდება თითოეული თქვენგანის ბიოგრაფიას და ჩვენი ქვეყნის ისტორიას.

Open Letter from GPBA
We strongly oppose the introduction of the bills "Transparency of Foreign Influence" and "Registration of Foreign Agents" in the Parliament of Georgia. The essence of these draft laws is antithetical to the repeatedly confirmed European aspirations of our citizens, and seeks to undermine civil activism and curtail freedom of speech and expression.
At a time when unity and cooperation are crucial, the mere discussion of these bills damages the international reputation of Georgia and exacerbates internal tensions. The Parliament of Georgia should prioritize collaboration with civil society representatives and professionals from diverse fields, in order to advance necessary reforms for the country's development and to attain EU membership candidacy status in a timely manner. This is the only way to effectively break free from Russian aggression and influence.
We urge Georgian lawmakers to remember and learn from the painful lessons of the past. Avoid making a mistake that would mar the legacy of each individual parliamentarian and the history of our country as a whole.