საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაციის მიმართვა საზოგადოებისადმი
საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაცია ჩვენი ქვეყნისთვის ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების თაობაზე ევროკომისიას, ევროკავშირის საგარეო სამსახურს და ევროკავშირის საბჭოს მიმართავს.
გიზიარებთ განცხადების ტექსტს:
”დღეს საქართველო ევროკავშირის საბჭოს გადაწყვეტილების მოლოდინშია. ვფიქრობთ, რომ სახელმწიფოებრივი განვითარების ამ რთულ ეტაპზე ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მიღებას ჩვენი ქვეყნისთვის სასიცოცხლო მნიშვნელობა ენიჭება. ეს გადაწყვეტილება უდავოდ ხელს შეუწყობს საქართველოს მშვიდობიან წინსვლას, განმუხტავს დაძაბულობას და დიდად დაეხმარება ქვეყნის შიგნით მიმდინარე დისკუსიების გადაყვანას კონსტრუქციული დიალოგის ფორმატში.
25 წელიწადზე მეტია, საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაცია მუდმივად ზრუნავს საზოგადოების განათლებისა და წიგნიერების დონის ამაღლებაზე. საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ ქართველი გამომცემლები რთულ ამოცანებს შევეჭიდეთ. ჩვენ არ გვქონდა თავისუფალი მეწარმეობის გამოცდილება, საბჭოთა კავშირში წიგნის გამომცემლის პროფესიაც კი არ არსებობდა ამ სიტყვის დასავლური გაგებით, მაგრამ შევძელით და ჩვენი სექტორი საკმაოდ სწრაფად განვავითარეთ. ამის ერთ-ერთი ლოგიკური შედეგი ისიც იყო, რომ 2018 წელს საქართველო შთამბეჭდავად წარდგა ევროპისა და მთელი მსოფლიოს წინაშე ფრანკფურტის წიგნის საერთაშორისო ბაზრობის საპატიო სტუმარი ქვეყნის სტატუსით. ასეთ ავტორიტეტიან ფორუმზე მოპოვებულმა წარმატებამ დამატებითი სტიმული მოგვცა და დღეს უკვე თამამად შეიძლება ითქვას, რომ საქართველოში ხელმისაწვდომია საუკეთესო თანამედროვე გამოცემები: როგორც ორიგინალური ტექსტები, ისე თარგმნილი წიგნები.
ჩვენ, როგორც სახელმწიფოს განვითარებისთვის მომუშავე სამოქალაქო საზოგადოების ნაწილი, რომელსაც ყოველდღიურად უხდება უშუალო ურთიერთობა ყველა სოციალურ ჯგუფთან, კარგად ვიცით საზოგადოების განწყობა და მისწრაფებები. სწორედ ამიტომ გვეყო გამბედაობა, ამ წერილით მოგვემართა თქვენთვის. გთხოვთ გაითვალისწინოთ, რომ ჩვენი სახელმწიფოსთვის თქვენი მხარდაჭერა უაღრესად მნიშვნელოვანია. ჩვენს ქვეყანაში საზოგადოების ერთიანობას დღეს, ალბათ, არაფერი შეუწყობს ხელს ისე, როგორც საქართველოსთვის ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მონიჭება.
გვჯერა, რომ საქართველოს მომავალი ევროპაშია. ეს რწმენა ჩვენს ევროპელ მეგობრებსაც არაერთხელ გამოუთქვამთ, რაც გარკვეული იმედის საფუძველს გვაძლევს. ველით თქვენს დადებით გადაწყვეტილებას, რომელიც უფრო რეალურს გახდის ჩვენს მრავალწლიან ოცნებას.
გვჯერა ისიც, რომ დიდ ევროპულ ოჯახში ტერიტორიით პატარა, მაგრამ კულტურულ-ისტორიული თვალსაზრისით მდიდარი საქართველოს მიღება ორივე მხარისთვის სასარგებლო იქნება. ევროპა ნამდვილად არის Universitas multiplex, ანუ მრავალფეროვანი ერთობა, და საქართველოს ადგილიც ევროპაშია.“

GPBA Appeals to the General Public
Georgian Publishers and Booksellers Association is formally requesting the Council of the European Union, the European External Action Service, and the European Commission to consider granting our country the status of a candidate for European Union (EU) membership.
Today, Georgia eagerly anticipates the decision of the Council of the European Union. We firmly believe that being granted the status of a candidate for EU membership holds immense significance for our nation, especially during this crucial phase of our state's development. This decision has the potential to significantly enhance Georgia's peaceful advancement, alleviate existing tensions, and facilitate the transformation of current internal discussions into a more constructive and fruitful dialogue format.
For over 25 years, the Georgian Publishers and Booksellers Association has been steadfastly dedicated to enhancing the educational system and promoting literacy. Following the collapse of the Soviet Union, Georgian publishers encountered major challenges. We lacked the expertise in free enterprise, and the concept of book publishing, as understood in the Western context, was virtually non-existent in the USSR. Despite these obstacles, we managed to swiftly develop our sector. As a natural outcome of our efforts, in 2018, Georgia made a remarkable impression in Europe and globally as a Guest of Honor at the Frankfurt Book Fair. The success achieved at this prestigious event provided us with an extra boost, and today, it is with confidence that we register the availability of the finest contemporary publications in Georgia. These include both original and translated works, showcasing our commitment to literary excellence.
As members of civil society actively involved in the state's development, directly interacting with various social groups on a daily basis, we possess a deep understanding of the sentiments and aspirations of our society. It is this firsthand knowledge that emboldens us to write this letter to you. Your support is of paramount importance for our state. Granting Georgia the status of a candidate for EU membership is crucial, as perhaps nothing else can foster unity within our society.
We strongly believe that Georgia's future lies within Europe. Our European allies have consistently echoed this sentiment, providing us with a glimmer of hope. We eagerly await your favorable decision, which will bring our longstanding goal one step closer to reality.
We are convinced that embracing Georgia, a nation small in territory yet rich in cultural and historical significance, into the expansive European family would be mutually advantageous. Europe truly embodies the concept of "Universitas multiplex," signifying diverse unity, and our country undeniably deserves a place within this unity.