წიგნისა და საავტორო უფლებების დღე ონლაინ
საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაციაციის ინიციატივით, 23 აპრილი, წიგნისა და საავტორო უფლებების საერთაშორისო დღე წელს პირველად აღინიშნება საქართველოში ონლაინ. რაც ნიშნავს, რომ ამ დღესთან დაკავშირებული ყველა ღონისძიება მთლიანად გადაინაცვლებს ონლაინ სივრცეში. აღნიშნული გადაწყვეილება განაპირობა მთელ მსოფლიოში და მათ შორის საქართველოშიც გავრცელებულმა პანდემიამ, რამაც გააჩინა აუცილებელი საჭიროება, ჩვენი საქმიანობა სრულად მოვარგოთ არსებულ რეალობას და ამგვარად ვუპასუხოთ დღევანდელ გამოწვევებს და რაც მთავარია, დავრჩეთ სახლში.
საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაციისთვის წიგნის დღესთან დაკავშირებული ღონისძიებების მრავალფეროვანი პროგრამის შესაქმნელად პრიორიტეტულია, პროცესში რაც შეიძლება მეტი წევრისა და პარტნიორის ჩართვა.  წლევანდელი წიგნისა და საავტორო უფლებების საერთაშორისო დღის პარტნიორები და მხარდამჭერები არიან ქართველი გამომცემლები, მწერლები, საზოგადოებისთვის ცნობილი სახეები, ასევე გამომცემელთა მსოფლიო ასოციაცია, საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკა, სახელოსნო-სტუდია „ილუსტრატორი“, გადაცემა "წიგნების თარო", „ტელესკოლის“ პედაგოგები და სხვა. ვიქტორინის სპონსორია წიგნების ონლაინ მაღაზია booksale.ge
წლევანდელი ექსპერიმენტული წიგნის დღის პროგრამა საკმაოდ ამბიციურია. იგი მოიცავს ცნობილი ავტორების პირდაპირ ჩართვებს; ახალი წიგნების ონლაინ პრეზენტაციებს; თემატურ აქტივობებს ბავშვებისთვის; გამომცემელთა ასოციაციის ლიტერატურული ვიქტორინის ფინალს; სხვადასხვა ტიპის საინტერესო გამოკითხვებს და ა.შ.
პროექტის სტუმრები იქნებიან გელა ჩარკვიანი, მართა ბრეენი (ნორვეგია), ხოსე ბორგინო (გამომცემელთა მსოფლიო ასოციაცია), გია მურღულია, ნინო კასრაძე, გიორგი კეკელიძე, ჯაბა ზარქუა, დათო გორგილაძე და მრავალი სხვა.

World Book and Copyright Day Online
Today, when whole world has to overcome a completely different reality, Georgian Publishers and Booksellers Association (GPBA) have decided to deal with today's challenges and adapt activities to the existing conditions. This year, Georgian Publishers and Booksellers Association decided to celebrate April 23, UNESCO World Book and Copyright Day online for the first time. It means that all events related to this day will be completely transferred to the online space.
Program seems to be ambitious. GPBA team plans to offer various events to thousands of its subscribers. It includes live session with celebrity authors; online presentations of new books, created in self-isolation; thematic activities for children; finale of GPBA’s literary quiz; various types of interesting surveys; first online limited book fair and special discounts. Decision became possible with the great support of Georgian publishers.
GPBA aims to involve as much members and partners as possible to create a full-fledged program, already arranged with Georgian Copyright Association, “Bookshelf” TV show for teenagers (GPBA’s Book Supporter 2020 award winner), “TV School” show, arts and entertainments studio “Illustrator”, well-known Georgian authors and translators, etc.